Mosonmagyaróvár jelképének is tekinthető a Várkapu, amelynek hídján csütörtökön délelőtt egész alakos szobrot állítottak Fekete István írónak, aki maga is az Akadémia hallgatója volt.

Fazekas Imre, az Óvári Gazdászok Szövetségének elnöke nemrégiben fejtette ki, hogy az egyetem alapításának 200. évfordulójára egy szoborral tisztelegnek az egykori tanítvány emléke előtt. A város ezt követően öt millió forinttal járult hozzá Fekete István szobrának költségeihez.

A bronzszobor Trischler Ferenc pécsi szobrászművész alkotása. Az avatón Árvay István polgármester a város és az egyetem közti kapocsnak nevezte a szobrot, de Fazekas Imre is a híd szimbolikus értelmét hangsúlyozta. Az eseményen jelent volt Nagy István országgyűlési képviselő, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, aki maga is itt végezte egyetemi tanulmányait, és nemrégiben tanára is volt az intézménynek. Nagy István Fekete István magyaróvári kapcsolatáról beszélt, és a legolvasottabb magyar író életútját elevenítette fel.

Mosonmagyaróváron már található egy Fekete István emlékét megörökítő alkotás a Várallyai utcában. Fittler Ottó baglyot ábrázoló szobra az író híres regényére utal.

Fekete István köszönti a várba érkezőket
 

 

Fekete István két évig élt Magyaróváron a Gazdasági Akadémia hallgatójaként. Nem töltött hosszú időt a környéken, bár kedvenc vadászterülete, főleg szarvasbőgés idején a dunakiliti erdészház környéke volt. Barátság fűzte Láng Rudolf tanárhoz, vadászati íróhoz, akinek köszönhetően indult el az irodalmi pályán. Levelezésük külön kiadványban is megjelent. Fekete István 1968-ban jelentette meg Barangolások című elbeszéléskötetét, amit, mint öreg diák, az akkor 150 éves főiskolának ajánlott.