Az Országgyűlés a magyar zászló és címer emléknapjául március 16-át jelölte ki, valamint II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelemmé választásának 315. évfordulója alkalmából a 2019-es évet Rákóczi-emlékévvé nyilvánította, így idén a pályázók Istennel a hazáért és a szabadságért! témakörben is benyújthatják pályamunkáikat a zászló és a címerábrázolások mellett – olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.

A pályázatra a világ bármely pontján élő magyar óvodások, általános és középiskolai diákok és egyetemisták nevezhetnek.

A rajzpályázatra a magyar zászlót és/vagy címert, a történelmi zászlókat, valamint a határon túli nemzetrészek zászlóit, esetleg saját Rákóczi-ábrázolást bármilyen szabadon választott technikával meg lehet jeleníteni, azt valamely egyéni hangulat, téma, emlékkép vagy történelmi eseménnyel összefüggésben ábrázolva.

Az esszépályázatra a magyar zászlót és/vagy címert, a történelmi zászlókat, a határon túli nemzetrészek zászlóit, a velük összefüggő történelmi személyiség életét, valamint II. Rákóczi Ferencet megjelenítő, minimum 4 ezer, maximum 10 ezer leütésű esszéket várnak PDF formátumban, digitális úton. Mindkét kategóriában a beérkezési határidő február 22-e.

Az alkotásokat műfajonként és korcsoportonként bírálják el. A pályázat kiírói a korcsoportok első három legjobbnak ítélt alkotóit tárgy- és könyvjutalomban részesítik, valamit különdíjakat is osztanak.

A rajzpályázat zsűrijében Jankovics Marcell grafikusművész, filmrendező; Somogyi Győző festőművész; Rényi Krisztina grafikusművész; Molnár János festőművész és Tóth Norbert, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója foglal helyet. Az esszépályázat alkotásait Takaró Mihály író és Sebők Melinda irodalomtörténész értékeli.

A részletes kiírás a Nemzetstratégiai Kutatóintézet honlapján érhető el.