Emlékeztettek: a nemzeti egészségügyi programok azokat a népegészségügyi jelentőségű betegségeket foglalják rendszerbe, amelyek Magyarországon a lakosság nagy részét érintik, amelyekben a legtöbben "meghalnak vagy megnyomorodnak"; ezek a betegségterületek a keringési, a daganatos, a mozgásszervi betegségek, a mentális zavarok és a gyermekkori betegségek.
 
A koronavírus-világjárvány egy új nemzeti egészségügyi program megalkotására, kidolgozásának szükségességére hívta fel a figyelmet - írták, hozzátéve: Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere kezdeményezésére készül a Nemzeti Infektológiai Program, amelyet Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója koordinál.
 
A Nemzeti Infektológiai Program ugyanolyan struktúrában és tartalommal épül fel, mint a másik öt nemzeti egészségügyi program. Tartalmazza az elsődleges, másodlagos prevenciót, a diagnózist, a terápiát, az intézményi struktúrát, a kutatást, az oktatást. A program országos infektológiai rendszer kiépítését tervezi meg, emellett mind a Covid-19 járvány legyőzéséhez, mind jövőbeli járványok megelőzéséhez, gyógyításához, rehabilitációjához, magasszintű struktúrát, infrastruktúrát, humán erőforrást és szakmai tartalmat biztosít.
 
A Nemzeti Infektológiai Programba illeszkednek majd azok a kutatások, amelyeket az emberi erőforrások minisztere irányításával az Egészségügyi Tudományos Tanács, az érintett szakmai kollégiumi tagozatok és az Országos Infektológiai Intézet dolgozott ki - áll az Emmi közleményében.